Ajalugu

Meie kaks linna on mitmes mõttes sarnased. Mõlemad said keskajal linnaõiguse kui rahvusvahelise kaubanduse tugipunktid. Mõlema kõige monumentaalsem ehitis on seotud Norra Püha Olav Haraldsoniga: Tallinnas on selleks Oleviste kirik, Viipuris linnuse Olavi torn. Me mõlemad oleme kunagi nautinud suurt autonoomiat ja õitsengut, kuid saanud kannatada sõdades ning allunud võõrastele maaisandatele. Me mõlemad oleme olnud kaubalinnad suurel Idateel, vahendades väärtusi Bergeni, Londoni ja Lissaboni mõtteliselt joonelt Novgorodi ja Pihkvani keskaegsel Venemaal, unustamata varustada ka Moskva bojaare.

Millised olid minevikus soome kaubad, mida Tallinna toodi? Vanad sadamatolli raamatud loetlevad meile kümneid erinevaid artikleid, nagu härjad, lehmad, vasikad, hobused, lambad ja kitsed, sead ja põrsad, pekk, lehma- ja lambanahad või hülgerasv, soolatud või suitsutatud lõhed, räimed ja latikad jm – Kindlasti kasutati neid tooraineid, et valmistada suursugustele inimestele hõrku roogasid.

Parimad ajad kaubanduses kestsid kuni Liivi sõjani, mil Moskva suurvürst Ivan Julm üritas meie maid ja linnu rüüstata ja vallutada, kuid sai lõpuks põhjalikult lüüa ja pidi Soome lahe äärest taganema, jättes Rootsi maaisandaks kogu Soome lahe ümber. Ent kaubandus soikus. Pärast Põhjasõda hakati Soome lahte pisitasa Vene laheks muutma, koloniseerides vadja, isuri ja karjala alasid. Tsaari-Vene võimu algus oli Soomele suurvürstiriigi autonoomia tõttu soodsam kui Eestimaale, kuid meilt võeti Venemaa koosseisu Narva ning tsaariaja lõpul pandi venestamine suure hooga käima kogu Soome lahe ümber.

Lühike omariikluse aeg kahe maailmasõja vahel tõi uue õitsengu nii Tallinnale kui Viipurile. Paraku hävitas II maailmasõda suure osa selle tulemustest. Tallinnas purustati ainuüksi pommirünnakuga 9. märtsil 1944. aastal peaaegu 5000 maja ning pärast “vabastamist” Punaarmee poolt asustati siia nii palju vene inimesi, et eestlased jäid rublaaja lõpuks vähemusrahvuseks omaenda pealinnas. Viipuri saatust võib võrrelda pigem meie Narvaga, mida pommitati veel hullemini kui Tallinna ja asutati täielikult Venemaalt saadetud kolonistidega. Venemaa võttis Eestilt endale Petseri ja Jaanalinna, Soomelt Viipuri ja Petsamo. Meil on, mida mäletada.